Saturday Schedule

HIGHLAND FIELD

Grand Pavillion
  • 10:00 am - 22lb Hammer
  • 11:00 am - 24lb Braemar Stone
  • 11:30 am -Showing of the Tartan Parade
  • 12:00 pm - Opening Ceremonies
  • 12:45 pm - 56lb Weight for Distance
  • 2:15 pm - Sheaf Toss
  • 4:00 pm - Caber Toss
  • 5:00 pm – Drum Major Competition
  • 5:45 pm - Wayside Farm Border Collie demo
  • 6:30 pm - Massed Bands
  • 6:45 pm - Grade 4 Band Awards
 

GRAND PAVILLION

Grand Pavillion
  • 10:30 am – Piper’s Request
  • 12:00 pm – 10 Strings And A Goat Skin
  • 1:30 pm – Nordic Fiddlers Bloc
  • 3:00 pm – Sry
  • 4:30 pm – Burning Bridget Cleary 
  • 6:00 pm – West of Mabou
  • 7:30 pm - O'Grady Quinlan Academy of Irish Dance
  • 8:30 pm - Glengarry Bhoys
  • 10:00 pm – Kilmaine Saints
 

TAVERN IN THE GLEN

Tavern in the Glen
  • 11:00 am – Calan
  • 12:30 pm – Qristina & Quinn Bachand
  • 2:00 pm – Timlin & Kane
  • 3:15 pm – Irish Stars Parker School of Irish Dance
  • 4:00 pm – Steel City Rovers
  • 5:30 pm - Searson
  • 7:00 pm – Syr
  • 8:30 pm - O'Grady Quinlan Academy of Irish Dance
  • 9:30 pm – Seamus Kennedy
 

ICE HOUSE

Ice House
  • 9:00 am - Youth Fiddle Competition
  • 1:30 pm – Dave North Trio
  • 3:00 pm - Glengarry Bhoys Unplugged
  • 4:30 pm – Cassie & Maggie MacDonald
  • 7:15 pm – Irish Stars Parker School of Dance
  • 8:00 pm – Timlin & Kane
  • 9:30 pm – Searson
 

PIPING GROVE

CELTIC RIVER STAGE

Grand Pavillion
  • 11:00 am – Steel City Rovers
  • 12:30 pm - Kilmaine Saints
  • 2:00 pm  - Blackwater
  • 3:30 pm – Piper’s Request 
  • 5:00 pm – Qristina & Quinn Bachand
  • 6:30 pm – Timlin & Kane
  • 8:00 pm – Nordic Fiddlers Bloc 
 

FOY HALL

foy hall
  • 3:15 pm – Ceili Dancing for Adults & Children over 12
 

CELTIC HERITAGE HOLLOW - Kids & Cultural Area

hollow
  • 11:00am – 6:00pm – Children’s Activity Tent
  • 11:00am – 6:00pm – Clans & Societies
UNDER THE TREES 
  • 1:00pm – Bagpipe Demonstration
  • 2:00pm – Irish Story Teller Joe Keane

HERITAGE STAGE

  • 11:00am – Open Session
  • 11:30am – Gerry Timlin
  • 12:15pm – Children’s Theater
  • 1:00pm – Shortbread Contest
  • 1:45pm – Bodhran Workshop by Steel City Rovers
  • 2:45pm – Flags of the Celtic Nations by Dave Ambrose
  • 3:30pm – Highland & Irish Dance Demonstration
  • 4:00pm – Seamus Kennedy children’s performance
  • 5:00pm – Children’s Theater
  • 5:30pm – Open Session
 

 

CCA Events

children's tent

Festival Map

celtic classic map

Contact us

  • 532 Main Street
    Bethlehem, PA

  • Tel.: ( +1 ) 610-868-9599
    Fax: ( +1 ) 610-868-9730

info@celticfest.org