Sunday Schedule

HIGHLAND FIELD

Grand Pavillion
  • 9:30 am - 16lb Hammer Throw
  • 10:30 am - Open Stone
  • 11:15 am - 28lb Weight for Distance
  • 11:45 am – Athletes lunch
  • 12:30 pm – Drum Major Competition
  • 1:45 pm - 56lb weight for height
  • 3:15 pm - Caber Challenge
  • 3:45pm - Athlete Meet and Greet
  • 4:00 pm - Athletic Awards
  • 4:15 pm - Scholarships / Awards presentation
  • 4:45 pm - Massed Bands
  • 5:00 pm - Grade 3 Band Awards
  • 5:15 pm – Drum Major Awards
  • 5:30 pm – Wayside Farm Border Collies
 

GRAND PAVILLION

Grand Pavillion
  • 11:00 am – Dave North Trio
  • 12:30 pm - Timlin & Kane
  • 2:00 pm – Blackwater
  • 3:30 pm - Kilmaine Saints
  • 5:00 pm - O'Grady Quinlan Academy of Irish Dance
  • 6:00 pm - The Glengarry Bhoys
 

TAVERN IN THE GLEN

Tavern in the Glen
  • 11:00 am - O'Grady Quinlan Academy of Irish Dance
  • 12:15 pm - West of Mabou
  • 1:45 pm - Nordic Fiddlers Bloc
  • 3:15 pm - Irish Stars Parker School of Irish Dance
  • 4:15 pm - Cassie & Maggie MacDonald
  • 5:45 pm - Seamus Kennedy
 

ICE HOUSE

Ice House
  • 10:00 am - Ecumenical Service
  • 12:00 pm - Burning Bridget Cleary
  • 1:30 pm - Dave North Trio
  • 3:00 pm - Glengarry Bhoys Unplugged
  • 4:45 pm - Seamus Kelleher
  • 5:45 pm - West of Mabou
 

PIPING GROVE

CELTIC RIVER STAGE

Grand Pavillion
  • 11:00 am – Cassie & Maggie MacDonald
  • 12:30 pm - Seamus Kelleher
  • 2:00 pm - Piper’s Request
  • 3:30 pm - Timlin & Kane
  • 5:00pm - Blackwater
 

FOY HALL

foy hall
  • 11:00am – Fiddle Workshop
  • 2:30pm – Irish Language Workshop by Deirdre McFarland
  • 4:00pm – Genealogy workshop
 

CELTIC HERITAGE HOLLOW – Kids & Cultural Area

hollow
  • 11:00am – 5:00pm – Children’s Activity Tent
  • 11:00am – 5:00pm – Clans & Societies
 UNDER THE TREES
  • 11:30am – Blacksmith Show
  • 1:00pm – Bagpipe Demonstration
  • 1:30pm – Blacksmith Show
  • 2:00pm – Irish Story Teller Joe Keane
  • 3:30pm – Blacksmith Show
  • 4:30pm – Blacksmith Show

HERITAGE STAGE

  • 11:00am – Open Session
  • 11:30am – Celtic Poetry Readings
  • 12:00pm – Children’s Celtic Theater
  • 1:30pm – History of the Scottish Kilt by Erik Munson
  • 2:15pm – Wild Irish Women:  Joel Wingard
  • 3:00pm - Seamus Kennedy children’s performance
  • 3:45pm – Flags of the Seven Celtic Nations by Dave Ambrose
  • 4:30pm – O’Grady Quinlan Academy of Irish Dance
  • 4:45pm – Children’s Celtic Theater
  • 5:30pm – Open Session
 

 

CCA Events

children's tent

Festival Map

celtic classic map

Contact us

  • 532 Main Street
    Bethlehem, PA

  • Tel.: ( +1 ) 610-868-9599
    Fax: ( +1 ) 610-868-9730

info@celticfest.org